הסרת אבנית ורפואה מונעת

שיננית – רפואת שיניים מונעת

תחזוקה שוטפת על ידי השיננית היא אחד המפתחות החשובים ביותר לשמירה על הקיים ועל טיפולים שנעשו במרפאתנו. אנחנו רואים בצורה מאוד ברורה את הקשר הישיר בין הגעה לתורים שנקבעו לטיפולי שיננית ובין התחלואה בפה המטופל. מטופלים שבאים באופן תדיר כפי שנקבע על ידי הרופא המטפל והשיננית מבלים הרבה פחות זמן, באופן משמעותי, במרפאה לטובת טיפולי שיניים מורכבים.
רפואת שיניים מונעת – מסגרת תחום זה מוצעים טיפולים והסברים, אשר מטרתם למזער ואף להעלים את הסיכוי לתחלואה חדשה או חוזרת בחלל הפה.
בתחום זה נכללים טיפולי הסרת האבנית על ידי השיננית, השינניות במרפאתנו נבחרו בקפידה, על מנת, שתוכלנה לתת שירות וטיפול המותאם לאופיה הייחודי של המרפאה, הן עדינות מאוד, ולא אגרסיבות אך עם זאת קפדניות , מדויקות ויסודיות.

לזימון תור לשיננית

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

  כאן המקום לספר, כי לחלק קטן מהמטופלים המגיעים אלינו לראשונה, ישנה תפיסה הגורסת כי טיפולי הסרת האבנית על ידי השיננית, פוגעים בפה ואף מסכנים את הכתרים והסתימות בחלל הפה, ולכן הם חוששים מלהגיע לטיפולי שיננית.
  אני יכול להסכים עם הגישה הזו ולהבין את אותם מטופלים, במידה ומדובר בשיננית אגרסיבית בשילוב של עבודה תחת לחץ של זמן וחוסר איכפתיות.

  אי לכך, כרופא שיניים, חשוב היה לי למצוא את אותן שינניות יוצאות הדופן, שהן יסודיות מאוד ומבצעות את תפקידן על הצד הטוב ביותר, ועם זאת הן ניחנו בעדינות ושירותיות יחודית, הן ערות לרגישויות המטופל ונענות לכל צרכיו מבלי לפגוע באיכות הטיפול, כך שמטופלינו מדווחים בסוף הטיפול על חוויה טובה ומתקנת.

  זאת ההתחייבות שלנו כלפיכם/ן.

  מפתח חשוב נוסף הוא התחזוקה היום יומית שלך.
  אנחנו משקיעים המון זמן ומאמץ בהדרכות אישיות לכל מטופל , כיצד לבצע ניקיון ותחזוקה של הפה, כי רק כך אפשר לשמר תוצאות לאורך זמן ולהימנע מטיפולים מורכבים ויקרים.

  ולהלן מובאים בזאת שני סרטונים בנושא, מומלץ לראותם מספר פעמים על מנת לראות את כל הדקויות

  הדרכה להיגיינת הפה

  צחצוח נכון

  ניקוי בין שיני נכון (חוט דנטלי ואביזרים נוספים)

  הסרת רובד אבנית והקצעת שורשים

  רובד חיידקי , או בשמו הלועזי Bio-Film, הינו מסה לא הומוגנית של שאריות מזון, חיידקים וחלבוני רוק אשר מצטברים על פני שטח השן והלשון.

  החיידקים אשר ניזונים משאריות המזון פולטים תוצרי לוואי, ביניהם חומצות, לסביבתם הקרובה וכתוצאה מכך נוצר נזק לשיניים לחניכיים ולרקמות הרכות השונות בחלל הפה. במידה ורובד זה לא מסולק מחלל הפה ברמה יומית, הוא גדל ומסכן את הרקמות הסובבות. אלימות זאת מתבטאת בפגיעה בשיניים ("חורים בשיניים"), בפגיעה בחניכיים (דלקות חניכיים כרוניות, ונסיגת חניכיים) ופגיעה בשאר ריריות הפה השונות. מחקרים רבים מהשנים האחרונות מצאו קשר נסיבתי בין הזנחה וחוסר ניקוי רובד לתחלואות שונות, כגון: תחלואה לבבית.

  הרובד החיידקי בחלוף הזמן סופח אליו מינרלים מהרוק ומתגבש ליצירת אבנית על גבי כותרות השיניים (אבנית על חניכית) ועל גבי השורשים, תחת החניכיים (אבנית תת חניכית), מצב זה אינו ניתן לטיפול בבית ויש צורך להגיע למרפאתנו לצורך הסרה וסילוק האבנית.

  בהנחה שהצטברה אבנית מרובה על גבי השורשים וגרמה לשינוי פני השטח החלקים של השורש , ישנה חשיבות לביצוע הקצעת שורשים (החלקת השורשים) על מנת לאפשר לרקמות החניכיים, לחזור למקומן, ככל שניתן, ולאפשר ריפוי והפוגה בדלקת. יש לציין כי מצבים מסויימים של תחלואה ניתנים לריפוי, אך לא תמיד ניתן להחזיר את המצב לקדמותו, אי לכך ישנה חשיבות לביקורות סדירות במרפאת השיניים, כך שיתאפשר לזהות תהליכים בראשיתם.

  דיאטה נכונה

  מרכיבי התזונה שלנו השתנו ומשתנים לאורך העשורים האחרונים, ידוע לנו כי מזון עשיר בסוכרים ובפחמימות עלול להגביר את תחלואת העששת ("חורים בשיניים"), לצמיגות המזון תרומה נוספת, ככל שהמזון צמיג יותר דוגמת: קוביות שוקולד, סוכריות טופי, כך קשה יותר לרוק לשטוף את המזון, והסיכוי לתחלואה גובר. בנוסף לכל, ישנה משמעות גם לתדירות צריכת הפחמימות והסוכרים, ככל שהתדירות גבוהה יותר כך הסיכוי לפגיעה עולה. ישנם מאכלים בעלי אופי חומצי המסגלים לפגוע בכותרת השן. במרפאתנו, במהלך הבדיקה והאבחנה, ננסה לאתר גורמים המשפיעים ואף להמליץ על שינויים קטנים שיכולים לעשות הבדל גדול.

  בדיקת איכות וכמות רוק

  בדיקת איכות וכמות הרוק הינה בדיקה חשובה מאין כמותה, זיהוי מצבים של ירידה בכמות ואו איכות הרוק יכולים לחסוך הרס ניכר בחלל הפה.

  הרוק שלנו המופרש אל חלל הפה מהווה גורם המגן על השיניים והחניכיים במספר מישורים:
  הראשון שבהם הוא שוטף פיזית את שיירי המזון והחיידקים, וכך מונע היצמדות מסויימת של החיידקים לשיניים, הרוק מהווה גורם המנטרל השפעות חומציות בפה , לדוגמא: במהלך ארוחה רמת החומציות בפה עולה (ה- Ph יורד) מצב זה מסוכן ,כפי שציינו, היות וחומציות יתר תגרום לפגיעה בפני שטח השן, הרוק מעצם נוכחותו, משפיע ומנטרל את ההשפעה החומצית ובכך שומר ומגן על השיניים, יתרה מזאת, הרוק מכיל נוגדנים ואלו מסייעים בזיהוי וניטור החיידקים בפה, צמיגות הרוק מסייעת בסיכוך ומניעת פגיעה ברקמות הרכות הסובבות את חלל הפה, חשיבות הנושא היא גדולה, ולכן בדיקת הרוק, דבר שמבוצע במרפאתנו בצורה שוטפת, הינה דבר חשוב וקריטי, כאשר נזהה ירידה בכמות הרוק או איכותו, ניתן להמליץ על מספר דרכי פעולה.