סתימות לבנות\כסופות

שחזורים(סתימות) שיניים

שחזור השן בצורה נכונה ושמירה על כללי ביצוע מדוייקים ימנע המשך הידרדרות ופגיעה נרחבית יותר בשן.

אנו מבצעים במרפאתנו סתימות שיניים:

 • שחזורים מחומר מרוכב (סתימות לבנות) – פגיעה בכותרת השן, המוגבלת בהיקפה, ניתנת לטיפול שמרני באמצעות שחזור מחומר מרוכב, המכונה גם "סתימה לבנה".
 • שחזורי אמלגם (סתימות כסופות / סתימות שחורות) – המכונים גם "סתימות כסופות" או "סתימות אפורות/שחורות", מורכבות מסגסוגת של מתכות, בין השאר כסף, בדיל, נחושת וכספית. שחזורים אלו מבוצעים למעלה מ-150 שנים, ועמידים לאורך עשרות שנים, כשמבוצעים לפי עקרונות מדוייקים.

לזימון תור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

  שחזורים מחומר מרוכב (סתימות לבנות)

  פגיעה בכותרת השן, המוגבלת בהיקפה, ניתנת לטיפול שמרני באמצעות שחזור מחומר מרוכב, המכונה גם "סתימה לבנה".
  שחזור השן בצורה נכונה ושמירה על כללי ביצוע מדוייקים ימנע המשך הידרדרות ופגיעה נרחבית יותר בשן.

  מדוע ,אם כן, אנו מכנים זאת שחזור ולא סתימה ?

  במהלך הטיפול אנו מנסים לשחזר במדויק את מבנה השן, פונקציונאלית ואסתטית. שחזור, אם כן, היא מילה המתארת טוב יותר את אופן הטיפול שלנו, מאשר המילה סתימה.

  לכותרת השיניים האחוריות (מלתעות ושיניים טוחנות) ישנה צורה המזכירה הריים וגאיות, אותם אנו מכנים תלוליות וחריצים. סידור זה מאפשר לנו לטחון את האוכל בצורה מייטבית, בדומה לפעולת עלי ומכתש, תלולית של שן עליונה פוגשת אזור מחורץ של שן תחתונה ולהיפך, וכך מתאפשרת לעיסה יעילה, כידוע, מזון שלא נלעס בצורה מייטבית אינו מתעכל באופן יעיל ומייטבי בהמשך מערכת העיכול.

  היתרונות המאוד ברורים של חומרי שחזור אלו מתבטאים בגווני הלבן השונים הניתנים לבחירה באופן בו השלמת השן נראית מאוד טבעית, ולא ניתן להבחין (לעיתים גם בעין מקצועית) בגבול בין חומר השן המקורי לבין חומר השחזור, כפי שניתן להבחין בשחזור מחומר מרוכב שבוצע במרפאתנו :

  בלחיצה על התמונה תוכלו לגלות מהי השן המשוחזרת והיכן מצוי הגבול

  לחומר זה ישנן תכונות מבניות רבות המזכירות מאוד את תכונות, האמייל והדנטין, המרכיבים את כותרת השן.
  לצד יתרונות אלו ישנם חסרונות, ביניהם, הרגישות הגבוהה לביצוע. חומרי שחזור אלו (רובם המוחלט) רגישים מאוד לרטיבות ולתנאים לחים, אופן הנחת החומר וייצובו בתוך הפה יכול לגרום למתחים ולרגישויות בשן לאחר ביצוע השחזור, לדוגמא, רגישות בזמן לעיסה, רגישות לקור ולחום.
  הרגישות הגבוה בטכניקת הביצוע מצריכה רופא מיומן ומדויק בכדי למנוע ולמזער תופעות אלו. כמדריך ומרצה במחלקה לשיקום הפה, אני מלמד את הסטודנטים כיצד לבצע את הפרוצדורה בתנאים הנכונים ובטכניקה הנכונה תוך מתן דגשים להתגברות על החסרונות.

  שחזורי אמלגם (סתימות כסופות / סתימות שחורות)

  המכונים גם "סתימות כסופות" או "סתימות אפורות/שחורות", מורכבות מסגסוגת של מתכות, בין השאר כסף, בדיל, נחושת וכספית.
  שחזורים אלו מבוצעים למעלה מ-150 שנים, ועמידים לאורך עשרות שנים, כשמבוצעים לפי עקרונות מדוייקים.

  לשחזורים אלו ישנם מספר יתרונות משמעותיים בהשוואה לשחזורים מחומרים מרוכבים:
  1. העמידות לשחיקה הינה גבוהה יותר, כך ששחזור מסוג אמלגם שורד זמן רב יותר. (בהנחה שמבוצע לפי עקרונות נכונים)
  2. איטום השולים וחוסר ההתכווצות – פרמטר מאוד חשוב בביצוע השחזור הינו קו הגבול הקיים בין השן לבין חומר השחזור, ככל שהתאמה בקו הגבול טובה יותר, השחזור ישרוד זמן רב יותר, לשחזורי אמלגם ישנה יכולת התאמה הטובה ביותר מבין כל חומרי השחזור, ולאחר הנחת החומר בשן במטופלת אין אפקט של התכווצותו, הוא נשאר בנפח זהה, לעומת חומרי השחזור המרוכבים אשר נוטים להתכווץ נפחית בשיעורים של 0.8-4% .

  לשחזור זה יצא שם רע בשל העובדה כי מכיל כספית וגם בשל העובדה כי חומר זה אינו אסתטי במיוחד. יש לציין כי עד היום לא נמצאה הוכחה ספרותית מדעית כי שחזורים מהסוג הנ"ל מגבירים את הסיכוי לתחלואה כלשהי, לרבות סוגים שונים של מחלות אונקולוגיות (סרטן). באשר לחוסר האסתטיקה של החומרים הללו אין ויכוח, ואכן באזורים בעלי חשיבות אסתטית גבוהה איננו בעד ביצוע שחזורים מסוג זה.

  לסיכום, שחזור אמלגם הינו שחזור בטוח לשימוש, ויבוצע באזורים שאינם דורשים אסתטיקה מירבית, בידיים מיומנות חומר שחזור זה יכול לשרוד בפה עשרות שנים.